Pasif Agresif Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Pasif Agresif Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Pasif Agresif Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
15-10-2021

Pasif Agresif Nedir?

Pasif Agresif Nedir?

Hem pasif hem de agresif davranışlar içermesi nedeniyle adlandırılan pasif saldırganlık, nötr ve hatta yardımsever görünen ancak saldırgan davranışın temelini oluşturan iletişim veya davranıştır. İnsanlar pasif-agresif davrandıklarında, genellikle doğrudan bir istekte bulunmadan veya olumsuz bir davranış sergilemeden başka bir kişinin davranışını eleştirmeye, durdurmaya veya değiştirmeye çalışırlar.

Pasif Agresif Davranış Sergileyenlerin Özellikleri Nelerdir?

işte Pasif Agresif Davranış Sergileyenlerin Özellikleri:

 • Belirsiz konuşmalar
 • Unutkanlık
 • Erteleme
 • Kasıtlı olarak dolaylı yoldan konuşma
 • Kurban rolüne girmek
 • Bilerek işlerini verimsiz yapmak
 • Hayır diyemedikleri için bireye verilen görevleri ya da  kendisinden istenilen şeyleri istemedikleri halde kabul ederler. Fakat verilen görevi tam zamanında bitirmezler , kasıtlı olarak doğru yapmazlar.
 • Normal şartlarda dahi düşmanca davranabilirler.Düşmanca davranmalarının nedeni ise kendilerini aldatılmış olarak görmeleridir.
 • Verilen işleri  yapmadıklarında birçok bahaneleri olabilir ya da başkalarına suç atarlar.
 • Başkalarının ne istediklerini  ve neye ihtiyaçları olduğunu anlamazlar.
 • Kendilerine yöneltilen düşünceleri onaylıyor gibi izlenimi verselerde aslında düşüncenin mantıklı olmadığını  düşünüp engellemeye çalışır.
 • Yanında bir başkasının taktir edilmesine tahammül edemezler, iş arkadaşlarının eksiklerini ortaya çıkarmaya çalışırlar.
 • Takdir görmeyi, yükselmeyi daha fazla hak ettiklerini düşünüp haksızlığa uğradığını iddia ederler.
 • Bitirilmesi gereken iş için nelirli bir zaman vermezler.
 • Herhangi bir sorunda yardım ediyormuş  gibi görünür fakat sorunu çözmek için çabaları olmaz 
 • Bir başka kişinin  hakkında yüzüne problem olmadığı bir durumu söyler ama sürekli arkasından konuşur.
 • Bir problem yaşandığında sorunla ilgili tepki almak istemezler ve sürekli mağdur konumunda gösterirler.

Pasif Agresif Kişi Nasıl Anlaşılır?

 • Alınganlık ve Pişmanlık duygularını sürekli olarak yaşaması.
 • Yaşadığı problemle yüzleşmekten kaçınırlar
 • Kendilerini değersiz hissetmeleri,duygularını dolaylı yollardan ifade etmeleri
 • Saldırganlık ve öfke patlamalarından dolayı pişmanlık yaşamaları
 • Genellikle Kendilerini yorgun hissederler.

Pasif Agresif Kişiliğin Nedenleri Nelerdir?

Pasif Agresif Kişiliğin Nedenleri Nelerdir?
Pasif Agresif bireyin  çocukluğunda kızgınlık duygusunun ailesi tarafından ifade edilmesi engellenir.Kızgınlık duygusunu ifade edemediği için içlerinde tutarlar.Bu da duygu tıkanıklığına sebep olur.Bu duyguların uzun bir süre ifade edilmediği zaman agresyona dönüşebilme ihtimali çok yüksek olur.İçlerinde biriktirmiş olduğu agresyonu tam olarak ifade etmek yerine pasif bir şekilde davranırlar.

Çocukluk çağında öfkeyle baş etme stratejisinde  yapılan hatalar, öfkeyi dile getirememek, öfke duygusundan kaçma ya da bu duygu ortaya çıktığında alınacak tepkiler sebebiyle bireyler agresyon tepkilerini muhalefet olarak, istenilen bir şeyi reddederek, erteleyerek veya diğer bireylerin işine  dolaylı yoldan engel  koyarlar.

Ailelerin çocuklarına karşı kararsız ve tutarlı olmayan tutumlarda  bulunmaları, çocuklarını ihmal etmeleri ,çocukların özgüvenlerinin düşük olmasına ve ebeveynlerine karşı öfke duymalarına, ancak bunları içine atmaları veya  pasif bir şekilde direnç göstermelerine neden olur. Bu tür davranış da çocukların ileriki yaşlarında bu yönde bir kişilik oluşturmalarına yol açar.  Aileleriyle direkt olarak değil, dolaylı yollardan çatışmaya girerler.

Pasif Agresif Kişilere Nasıl Davranılmalıdır?


 Konuşmanızın güvenilir olduğunu açıkça ifade edin . Onlara bağırmanızdan, reddetmenizden, korkarlar.Pasif agresifler çalıştıkları yerde mutsuz veya güvensizdir. İş yaşamlarında ,zorluklar çıkararak ,zaman kaybettirerek, memnuniyetsizliklerini dile getirirler.Bu nedenle problemlerin gün ışığına çıkarmasını tercih ettiğinizi açıkça belirtin.Şimdi, konuşmaya çalışırsanız, fakat kızgınlıklarını veya memnuniyetsizliğini kabul etmezlerse ("Ben mi? İyiyim. Her şey yolunda." Veya "Üzgünüm geciktim, ancak herhangi bir hatırlatma e-postası görmedim") şeyler aniden tamamen farklı bir seviyeye geçer.Tedavi edilemez durumlar için,onları doğrulayın.Onlarla empati kurarak başlayın çünkü kendinizi onlarla aynı hizaya getirmek önemlidir.Takım olarak birlikte çalıştığınızı belirtin , sık sık verilen işlerini aksatan birine , görevi zamanında bitirirse ,onlara gizlice istedikleri övgüyü verin.

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu nasıl Tedavi Edilir?

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu Bilişssel Davranışçı Terapi ile tedavi edilebilir.
⦁    Gevşeme Eğitimi
Derin Nefes Meditasyonu:Derin nefes almanın anahtarı diyaframdan derin nefes alarak, ciğerlerinize mümkün olduğunca temiz hava almaktır. Eğer Karn bölgenizden derin nefes alırsanız, üst göğüs kafesinizden solurken aldığınızdan çok daha fazla oksijen solumuş olursunuz. Alacağınız fazla oksijen sizin daha rahat hissetmenize yardımcı olur.
⦁    Düşünme Yollarınızı Değiştirme(Bilişsel Yeniden Yapılandırma):
Goldfried’a (1988) göre bilişssel yeniden yapılandırma tekniği dört aşamadan oluşmaktadır:

 1. Danışana düşüncelerinin  duyguları ve davranışları ortaya çıkardığını açıklamak (kısa bir psikoeğitim)
 2. Danışanın durumlara daha gerçekçi bir bakış açısı getirmesini sağlamak
 3. Danışan için gerçekçi olmayan varsayımları belirlemek
 4. Danışana bu varsayımların yeniden değerlendirilmesinde yardımcı olmak

EMDR(Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) EMDR terapisinin amacı bireyin önceden yaşamış olduğu olumsuz etkilendiği olaylara karşı duyarsızlaşmasını sağlamak.

 

Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazıyı Paylaş

jetklinik whatsapp