Psikolog Ne Değildir?


Psikolog Ne Değildir?
26-03-2021

 

Bir psikoloğa gitmeye karar vermek, ‘iyileşme’ sürecinin ilk adımıdır. Bu adımı atmadan önce psikologlarla ilgili öğrenilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Psikoloğun ne olduğundan çok ne ‘olmadığı’ bilinirse psikoterapi sürecine dair beklentiler buna göre şekillenir ve bu yolculuktan maksimum verim alınır.

1.       Yargıç Değildir

Çevremizde sevincimizi, üzüntümüzü, korkularımızı paylaşabileceğimiz birçok insan bulunabilir. Hatta bu insanlarla ilişkilerimiz mükemmel de olabilir. Fakat bazen bu insanlarla bile paylaşmak istemeyeceğimiz şeyler yaşayabiliriz. Ne kadar yakın olursak olalım “bunu anlatırsam benim hakkımda kötü düşünür mü?” “beni yanlış anlar mı?” diye düşünebiliriz. Bu anlarda ihtiyacımız olan yardımı bize bir psikolog sağlar. 

Psikologlar ne olursa olsun danışanlarını yansız, yüksüz, yargısız bir şekilde dinler. Her zaman objektif bir bakış açısına sahip olmakla yükümlüdürler. Danışanın kültürü, inancı, cinsel kimliği terapiye etki edecek bir durum niteliği taşımaz.

İşte bu yüzden psikologlar yargıç değildir.

 2.      Sihirbaz Değildir

Bir gün yolunuz bir sebeple terapi koltuğuna düştüğünde psikoloğunuzla beraber bir yolculuğa çıkmaya hazır olmalısınız.

Şunu bilmelisiniz ki belli bir davranış örüntüsü ile belli bir yaşa kadar sürdürdüğünüz hayatınızla ilgili değişime gitmeyi ya da farkındalık kazanmayı tek seansla sağlamak ne sizin ne de psikoloğunuzun elindedir. Çünkü terapi bir süreçtir. Psikoloğunuz tek bir kelimesiyle mucizeler yaratıp bir şeyleri bir anda iyileştiremez. 

İşte bu yüzden psikologlar sihirbaz değildir.

3.      Yaşam Koçu Değildir

Yaşamımızda birçok olayla karşı karşıya kalırız. Bu olaylar bizi bazen mutlu eder bazen de mutsuz. Hatta bazı durumlarda içinden çıkamadığımız duygu ve düşünceler bizi etkisi altına alır. Bu durumda profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyarız. 

İşte tam bu noktada başvurulması gereken kişi psikoloji bölümünde dört yıllık fakülte eğitimini tamamlamış psikologlardır, yaşam koçları değildir.

Psikologlar ile yaşam koçları arasındaki en temel fark şudur: Psikoloğunuz size ne yapıp ne yapmamanız gerektiğini doğrudan söylemez, tavsiye vermez. Kaynağını bilimden alır ve uyguladıkları kanıta dayalıdır. Sizin içinde bulunduğunuz durumu kendinizin çözmesi için benliğinizi geliştirecek teknikler uygular. 

Yaşam koçları ise “evini sat, eşinden ayrıl, araba al, saçını boya, derin bir nefes al, gülümse” gibi süslü cümlelerle sizin hayatınıza müdahalede bulunur. Oysa ki bu tip müdahalelerde bulunmak bilimsellikten uzaktır ve bazı danışanlarda daha travmatik sonuçlar doğurabilir.

İşte bu yüzden psikologlar yaşam koçu değildir.

Tüm bilgilere sahip olup bu bilinçle bir psikoloğa başvurulursa psikoterapi süreci çok daha sağlıklı bir şekilde ilerler ve danışanlar güvenli, rahat ve doğru beklentiler içinde iyileşme adımlarını atarlar.

Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazıyı Paylaş