User Image

Kübra Tarlacı

Uzman Klinik Psikolog

(33)
 • Online Seans Ücreti : ₺200
 • Seans Süresi : 50 Dk
25 May
Çarşamba
26 May
Perşembe
27 May
Cuma
28 May
Cumartesi

Bu tarihler arası için uzmanınız takvim oluşturmamış!

Özgeçmiş

Merhaba, ben Klinik Psikolog ve aynı zamanda aile danışmanı Kübra Tarlacı. Psikoloji lisansımı 2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi'nde tamamladım. Ardından 2018 yılında İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nden Klinik Psikoloji üzerine uzmanlığımı aldım. 2017 yılından bu yana aktif bir şekilde danışan kabul etmekteyim. Bireysel olarak yetişkin ve ergenler ile çalışmanın yanında aile danışmanlığı hizmeti de vermekteyim.  Bunların yanında WISC-4 Çocuklar İçin Zeka Ölçeği uygulama lisansım bulunmaktadır. Dileyen aileler iletişime geçebilirler. İstanbul içinde yüz yüze danışan kabul etmekteyim. Yüz yüze seans için sistem üzerinden randevu alabilirsiniz. ( Ücret farkı olacaktır. )

 

Aldığım Eğitimler 

Aile Danışmanlığı Eğitimi – Marmara Üniversitesi

WISC-4 Çocuklar İçin Zeka Ölçeği – Türk Psikologlar Derneği

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi- Bilişsel Davranışçı Terapiler Derneği ( Hakan Türkçapar)

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Danışmanlık Eğitimi – Nevin Dölek 

Travma ve Psikososyal Destek Eğitimi- Türk Psikologlar Derneği 

Resim ve Dansla Yaratıcı Psikoterapi

Pozitif Psikoloji ile Özbakım 

MMPI,Wısc-4, Beier Cümle Tamamlama, SCL-90, Denver-II, Bir İnsan Çiz, Metropolitan Okul Olgunluğu, Mini mental, Peabody, Porteus Labirenti, AGTE gibi testleri uygulamaktayım.

Son Makaleleri

 • Uzman/Hekim henüz makale yayınlamamıştır.

12-09-2021
Depresyon

Öncelikle iyi günler.Benim depresyon tanim var sulinex 150 mg ve zestat 15 mg kullaniyorum.Çok güzel giden bir ilişkim olmasına rağmen sürekli her an erkek arkadaşımın geçmişini düşünüyorum ve içim sıkılıyor şu anımı yaşayamıyorum ve sürekli neden böyle düşündügüm ve olumsuz hissettiğim için kendimi sorguluyorum.Bunun sebebi depresyon mudur sizce?

14-09-2021

Merhabalar, psikiyatrik ilaçlar belli semptomların azalmasına sebep olsa da duygu ve düşüncelerin işlevsel hale gelmesi kısmında bir miktar geride kalabiliyorlar. Bahsettiğiniz belirtiler depresyondan kaynaklı olabileceği gibi başka sebeplerden dolayı da olabilir. Belki kaygı belki korku , bunlar birbirine çok benzeyen ama bir o kadar da farklı etkileri olan durumlar. Erkek arkadaşınızın geçmişine sizce neden bu kadar takılıyorsunuz ? Erkek arkadaşınızı sorgularken asıl sorgulamak istediğiniz kişi kendiniz olabilir mi ? Yaşadığınız eski ilişkilerinizin izlerini bu ilişkide de arıyor olabilir misiniz ? Bazen alıştığımızın dışında sevgi şekilleriyle karşılaşınca ne yapacağımızı bilemeyiz. Gerçekliği bizi şüpheye düşürebilir ya da bir türlü varlığına kendimizi inandıramayabiliriz. Bu gibi durumlarda sevgi,bağlanma, ilişki kurma biçimleri gibi kavramları kendimiz için ve ilişkimizde bunların nasıl gerçekleştiği konusunu bir uzman ile görüşmek faydalı olabilir.


11-09-2021
Bağımlı ilişki

4 yıllık ilişkim var.ilişkiye bağımlı durumdayım.karşı tarafta beni istemediğini evlenmek istemediğini söylüyor.aynı evde kalıyoruz ve ayrılık aşamasındayız.ailem şehir dışında artık onların yanına dönmem gerektiğini söyledi.ama ben gidemiyorum çünkü takıntı haline geldi.korkularım kaygılarım var onun yanından ayrılınca sanki hayatım bitecek gibi hissediyorum.geçen 4 seneme üzülüyorum.bunun gibi bir sürü negatif duygular aklımın içinde dolanıyor.lütfen yardım edin aklımı kaçıracak gibi hissediyorum.yoluma bakamıyorum yeni bir hayat çözemiyorum kendime.hayattan bi beklentim kalmamış gibi hissediyorum.tavsiyeleriniz çok değerli.şimdiden teşekkürler

14-09-2021

Merhaba, uzun bir süren bir ilişkiyi bitirmek her zaman kolay değildir. Uzaklaşamama ya da ayrılma sonrasında yaşanacakları düşünmek söylediğiniz gibi korkutucu olabilir. Lakin bu düşünceler ne kadar gerçekçi ? Öncelikle bunları bir değerlendirmek gerek. Kendi tabirinizle siz bu kişiye mi bağımlısınız yoksa ilişkide olmaya mı ? İlişki bağımlılığında durum biraz daha farklı olabiliyor. Olumsuz duygu ve düşüncelerin değişmesinin bir yolu onlara karşı bakış açımızı değiştirmekten geçiyor. 4 seneme üzülüyorum demek yerine belki de geçen 4 seneyi yeni bir başlangıcın mimarı olarak görseniz ? Olumlu veya olumsuz birçok katkısı olmuştur. Fakat siz nasıl düşünürseniz beyniniz de ona göre davranmaya devam edecek. Karşı taraf isteklerini net bir şekilde size söylemiş, takıntı haline getirdiğiniz şey nedir ? Bu takıntı haline gelen şeyin size faydaları/ zararaları nelerdir ? Bu olay bir arkadaşınızın başına gelseydi siz neler tavsiye ederdiniz ? Bunun gibi bazı soruları cevaplamak iyi gelebilir. Lakin durumu değerlendirmede ve uzaklaşmada hala sıkıntılar yaşıyorsanız bunun üzerine bir görüşme yapabiliriz. Bu süreçte hem kendinizi tanımış hem de belki de ilişkinin en azından durumu hakkında etraflıca bir değerlendirme yapmış oluruz.


01-09-2021
ASTRAFOBİ

Benim adım Burak 18 yaşındayım engelliyim şu anda memleketimde kastamonu çatalazeytin de yaşıyorum ve burada sel felaketini yaşadım evimizin arkasında bulunan tuğla duvar kırıldı aşirı derecede korktum öyleki artık geceleri cama kapıya çıkıp yıldızlara bakıyorum var mı yok mu diye hergün saatlerce hava durumunu takip ediyorum yağmur var mı gök gürültülü mü bu sabah uyandığım da yağmur sesi ve şimşekler ile uyandım şimşek sesi ve düşerken ki anı sürekli gözüme çarpınca korkuyorum yağmur başlayınca yorgan altına giriyorum veya yastıkla yüzümü kapatıyorum bugünden itibaren batı karadeniz kuvvetli yağmur var uyarılar yapıldı yağmur yağmıyor ama aklıma geldikçe korkuyorum yıldırım düsermi bana aileme evime bir zarar gelirmi gibi korku ile yaşıyorum ASTRAFOBİ şimşek yıldırım korkumu yenmek için saatlerce youtube platformun dan videolarına seslerine bakıp dinliyorum ama hayal olduğu yeterli olmuyor ne yapmalıyım şimşek yıldırım gökgürültüsü korkumu yenmek galip gelmem için ne olursunuz cevap sız bırakmayın...

13-09-2021

Merhaba Burak Bey, öncelikle yaşadığınız felaketten dolayı geçmiş olsun demek istiyorum. Yaşadığımız felaketler bizde farklı korkuları ya da kaygıları gün yüzüne çıkarabiliyor. Astrafobi olarak tanımlamışsınız, belki bunun yanında farklı bir korkunuz da tetiklenmiş olabilir. Korktuğunuz şey ile psikolojik anlamda hazır olmadan yüzleşmek , sorunu çözmede beklediğimiz sonucu vermeyebilir. Belki de korkunun asıl kaynağı çok farklıdır. Bunu netleştirebilmek ve var olan durum ile başa çıkma yollarını öğrenebilmek için mutlaka bir uzmanla görşmenizi öneririm.


18-08-2021
Panik bozukluk

Merhabalar 1 sene önce yaşadığım rahatsızlık dolayısı ile gitmedigim branş doktor kalmadı en sonunda psikolojik olduğunu söylediler ve psikiyatri uzmanindan randevu aldım durumu anlattım panik bozukluk tanısı koydu paxera ve tranko buskas diye bir ilaç verdi ama kullanamıyorum ne yapmam gerek.

18-08-2021

Merhaba, psikiyatrik ilaçlarda kullanıma başlanılan ilk dönemlerde yan etkilerin görülmesi normal karşılanabilmektedir. Yaklaşık 2-3 hafta sonra genellikle yan etkiler azalır. Lakin yaşadığınız yan etkiler sizin günlük hayatınızı çok fazla olumsuz etkiliyorsa ve vücudunuzun kaldıramayacağını düşünüyorsanız , doktorunuz ile tekrar görüşüp bu ilaçların doz azaltımına ya da benzer etkiye sahip ( daha az yan etkili olabilecek )başka ilaçlar ile tedaviye devam edebilirsiniz.


14-08-2021
galiba sinir atakları geçiriyorum

bazen günüm çok guzel gecerken bile neşeli bir şarkıyı dinlerken bile birden gelen bir his var yogun ağlama ve sinir hissi aklıma o anlarda binbir türlü sıkıntım geliyor ayrıca gercekten dakikalarca kendime vuruyorum genelde sabit bir noktaya mesela ağlarken kafama vurmaya başladıysam kendimi durduramadan defalarca hızlı hızlı vuruyorum kendime bu anlarda acı cektiriyorum ceza almam gerekmiş gibi sonra da birden sakinleşiyorum hicbir sey olmamis gibi ayrıca bu kriz anlarında eger masaya vurmaya başlarsam sürekli vuruyorum ya da duvara yere kendime vs. canım yanıyor ama durdurmak zor oluyor bazen günde bikac defa bazen haftada bir yaşıyorum bu durumu belli bir sorunum var mı

15-08-2021

Merhabalar, bu tarz kendine zarar verme davranışının yoğun olduğu durumlarda öncellikle nöroloji, psikiyatri gibi uzmanlık alanlarının fiziki ve psikolojik değerlendirmesi gereklidir. Ardından uzmanların gerekli gördüğü durumlar olursa ilaç tedavisi ve yanında psikoterapi uygulanarak , bu davranışın temelleri ve davranışı değiştirmeye yönelik çalışmalar yapılabilmektedir. Herhangi bir kafa travması ya da oluşabilecek farklı durumları engellemek adına en kısa sürede bir uzmanla görüşmenizi öneririm.


07-08-2021
Bipolar bozukluk

Merhaba 25 yaşındayım ve 4 yıldır tedavi görüyorum kullandığım ilaç rixper 1 mg. Ama bende şöyle bir sorun var eski anılar haklima geliyor ve diyalog halinde konuşuyorum. Ama karşı taraftan cevap yok sadece ben konuşuyorum . Şizofreni de olabilir mi bende

08-08-2021

Merhabalar. Yetki sınırları gereği biz psikologlar herhangi bir şekilde tanı koyma ya da teşhis yapma hakkına sahip değiliz. Bu konuyu bir psikiyatri uzmanı ile değerlendirmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.


05-08-2021
Psikiyatri

Merhaba 6 senedir psikiyatri hapı velorin 45 mg kullanıyorum bırakalı 1 ay oldu fakat yan etkisi olarak Kas eklem agrısı halsizlik iç sıkıntısı huzursuzluk yaptı nasıl geçer bu

06-08-2021

Merhaba, psikiyatrik ilaçların aniden bırakılması birçok yan etkiyi beraberinde getirebiliyor. Var olan yan etkiler ve iyileşme süreci hakkında psikiyatrınız ile görüşmeniz çok daha iyi olacaktır. Bizlerin ilaç yazma ya da tavsiye etme izni olmadığından, süreç hakkında vereceğimiz bilgiler yeterli olmayabilir.


23-06-2021
Cinsel terapi

Merhabalar cinsel terapi desteğiniz mevcut mu ? Mevcut ise destek almak istiyorum ..

23-06-2021

Merhaba, cinsel terapi üzerine eğitim almadığım için maalesef yardımcı olamayacağım.


14-06-2021
Odaklanamiyorum

YKS sınavına gireceğim, 2. kez hazırlanıyorum. Elimden geldiği kadar çalıştım. Sınava çok az bir zaman kaldı ama benim odaklanmada sorunlarım olmaya başladı. Bir paragraf okurken aklıma baska bir şey geliyor ve paragrafı 3-4 kez okumak zorunda kalıyorum. Ve önümde bir nesne gördüğüm zaman onunla ilgili derin bir şeyler düşünüyorum. Mesela elimde bir kalem varsa o kaleme bakınca o kalemin yapım aşamalarını düşünüyorum, bu parça buraya nasıl takılmış veya o kalemi üreten kişinin nasıl bir hayatı var acaba falan diye saçma şeyler aklıma geliyor. Bunları düşünmemin bana hiçbir faydası yok ve zamanımı boş şeyler icin harcamış olmaktan çok rahatsız oluyorum. Sınava cok az bir süre var her gün deneme sınavina giriyorum ama artık çok sıkıldım. Sınavdayken soruları çözme isteği gelmiyor hiç içimden. Ya da bir anda heyecanlanıp farklı sorulara geçmek istiyorum sürekli sayfa değiştirmeye başlıyorum. Bu dediğim seyleri son zamanlarda yaşamaya başladım. Bu sınav benim için çok önemli, eğer başarırsam hayatım için cok önemli bir adım atmış olacağım. Benim en küçük hayallerim umutlarım bile bu sınava bağlı, ama son zamanlarda bu yaşadıklarım beni çok üzüyor. Ben de sizin gibi bir psikolog olmak istiyorum, umarım başarabilirim. Bu odaklanamama durumumdan nasıl kurtulabilirim?

16-06-2021

Merhabalar, tekrar sınava hazırlanan öğrencilerin büyük bir çoğunluğunda yaşadığı yoğun stresten ötürü son haftalarda böyle bir bıkkınlık , motivasyon kaybı görülebiliyor. Bunun gibi durumlarda benim önerim eğer belirlediğin bir hedef varsa çalışmadan önce kendini orayı kazanmış olarak düşünmen. Bir süre üniversiteyi, yeni hayatını ve okuyacağın bölümün güzel yanlarını hayal et. Tabi bu hayali çok uzatmamak gerek yoksa çalışmaya başlayamazsın :) 15 dakika gibi bir süre yeterli olacaktır. Sonrasında çözeceğin soruları ya da denemeyi bu hayale seni götürecek bir basamak olarak düşün. Daha önce denemediysen eğer nefes ve vücut gevşeme egzersizlerini öneririm. Doğru bir nefes alış verişi ve fiziksel olarak hazır bir vücut odaklanmanı daha kolaylaştıracaktır. Soru çözerken ufak detaylara takılmaya başladığında kendine '' kontrolün bende'' diyerek küçük uyarılarda bulun. Motivasyon sürecinde beynimiz bize o an daha çok zevk verecek şey ne ise dikkatini ona yönlendirir. Ders çalışma, soru çözme gibi aktiviteler ona sıkıcı geldiği için , o sıkıntıdan kaçmak adına 8 yaşındaki doğum günü partini bile düşündürebilir. Bunun önü geçebilmek için yukarıda bahsettiğim gibi kontrol hatırlatması yapabilir ve deneme bitiminde kendini küçük ödüllendirmeler ile bir miktar daha motive olabilirsin. Herkesin motivasyon süreçleri ve bunu yönetme biçimi farklıdır. Seni motive eden şeyleri bilip buna göre bir düzenleme yapman işe yarayabilir. Eğer tüm bunlar bir fark yaratmaz ve çözüm bulamıyor olursan destek için bir uzmandan seans alabilirsin. Hayallerine kavuşman dileğiyle. Şimdiden başarılar dilerim :)


01-06-2021
Ilişki sorunları

Erkek arkadaşımla sorunlarımızı aşmak da zorlanıyoruz 1.5 yıldır birlikteyiz ilişkinin başlarında olan sorunlarımızın etkisini bugün de görebiliyoruz zaman geçtikçe etkisi daha fazla oluyor birbirimizi sevsek de düşüncelerimiz çok yogun oluyor özellikle erkek arkadaşım düşüncelerine engel olamıyor buna bağlı olarak öfkesini de kontrol edemiyor

05-06-2021

Bu konuda yapılabilecek ilk şey öncelikle sizi zorlayan sorunları belirlemek. Ardından bu konuları neden çözümleyemiyorsunuz ? Bu konuları konuşurken kurduğunuz iletişim çok önemli. Olabildiğince saygı çerçevesinde , birbirinizi suçlamadan ve ne hissettiğinizi , ihtiyaçlarınızı karşı tarafa doğru şekilde belirterek biraz da olsa çözüm yolunda adım atabilirsiniz. Lakin bütün bunlara rağmen sorunlar çözülmüyor ve ilişkide gün geçtikçe sıkıntılar artıyorsa , bir uzman eşliğinde bunları konuşmanızı öneririm. Sorunları farklı açılardan görebilmek, iletişimde herhangi bir sıkıntı varsa bunu daha iyi hale getirmek ve ilişkinin devamı için neler yapılabileceğini öğrenmek adına çift terapisi size yardımcı olabilir.


31-05-2021
NEDEN BÖYLE DAVRANIYORUM

Sürekli kendimi ezme durumu halindeyim insanların bana normal bakışlarını bile kafamda kurup benimle dalga geçiyorlarmış gibi düşünüyorum kendimi azıcık bile sevmiyorum sevemiyorum sürekli kendimi aşağılayıp herkesi kendimden üstün görüyorum insanların yorumlarını çok takıyorum

31-05-2021

Merhaba, bu davranışlarınız birçok sebepten kaynaklı olabilir. Öncelikle bu yargılamaları iyi ayırt etmek gerek. Bunlar öğrenilmiş bir davranış mı ( sürekli yargılayan birileriyle mi beraberdiniz ? ) yoksa zaman içerisinde yaşadığınız bir takım olumsuz deneyimlerden ötürü mü kendinizi yargılamaya başladınız ? Cevabın yönüne göre bir uzman ile birlikte sebepleri üzerine çalışıp bu durumu büyük oranda kontrol altına alabilirsiniz.


21-05-2021
Utangaçlık

Merhaba, ben sevgilim olduğunda yanında rahat olamıyorum, kendim olamıyorum. Yeni tanıştığım insanların yanında genellikle toplu gruplar oluyor bunlar, aynı şekilde rahat olamıyorum. Elimi kolumu nereye koyacağımı, ne konuşacağımı bilmiyorum, geriliyorum. Arkadaş çevremde konuşkan eğlenceli sosyal bir insanım neden bazı ortamlarda bunu yaşıyorum. Bu normal bir şey mi yoksa destek almam gerekiyor mu ?

21-05-2021

Merhaba, birçok insan yeni bir ortama girerken, yeni biriyle tanıştığında ilk başlarda çekingenlik yaşayabilir. Lakin bir zaman sonra bu çekingenlik günlük hayatına ve ilişkilerine ciddi derecede etki edecek boyutta ve süreklilik arz ediyorsa o zaman üzerine bir düşünmek gerek. Duygusal bir ilişkide rahat olmak ve kendin gibi davranabilmek önemlidir. Hem sizde hem de ilişkinizde ciddi farklar yaratır. Bu rahat olamama durumu sizden mi yoksa partnerinizin yapısından mı kaynaklı ? Sosyal ortamlarda sizi bu kadar geren şey nedir ? Cevaplar konusunda emin olamıyorsanız bir uzman eşliğinde bu konuları değerlendirebilirsiniz.


19-05-2021
Ara vermek

Merhabalar 2bucuk yıllık sevgiliyiz 1yil oldu nisanlanali her sürekli kavga ve tartismalarimiz oluyor en son ki tartışmada tartışırken bana 1ay ara vermek istediğini söyledi bunun yanlış bir karar olduğunu aranın benim için saçma olduğunu çözüm odaklı yanassamda vazgeçmedi hatan var diye tutturdu ve bunu söyledi ne yapmam gerek ben ara vermek istemiyorum biticekse bitmesini ara verip de üzülmek istemiyorum ne yapmam ve nasıl davranmam lazım

21-05-2021

Merhabalar, öncelikle bu tartışmalarınızın nedenini bir gözden geçirmenizi öneririm. Neden sürekli tartışıyorsunuz ? Bu tartışmalar sizi çözüme ulaştırıyor mu ? Nişanlı nız neden ara vermek istiyor ? Onun için ara vermek tam olarak ne demek ? bu gibi soruların yanıtları çok önemli. Var olan iletişim probleminiz için karşı tarafı suçlamadan, anlayışlı ve net bir dil kullanmanız bir nebze de olsa sakin bir iletişim kurmanızı sağlayabilir. Onun ilişkide gördüğü sorunları önemsediğinizi ve bu sorunları çözmek için beraber neler yapabileceğinizi düşünün. Tartışmalar yine de devam ederse belki de bir çift seansına gitmek sizin için faydalı olacaktır. Çözümleyemediğiniz olayları bir terapist ile yeniden değerlendirmek ilişkiniz hakkında daha sağlıklı kararlar vermenizi sağlayacaktır.


07-05-2021
İrritabl barsak sendromu

Merhabalar , yaklaşık 1 yılı aşkın süredir irritabl barsak sendromu hastasıyım. Sosyal yaşantım o kadar çok etkilendi ki dışarı çıkamaz hale geldim. İlaçlardan , fodmap diyetine kadar herşeyi yaptım ama bir sonuca ulaşamadım. Bu konu hakkında ne önerirsiniz?

08-05-2021

Merhabalar, öncelikle alanında yetkin bir beslenme uzmanına gitmenizi öneririm. Daha sonrasında bu sendromun yaşanmasına sebep olan psikolojik faktörler varsa eğer onlar için uzman bir psikolog ile stres, kaygı vb durumları çalışarak psikolojik anlamda tedavinizi destekleyebilirsiniz.


05-05-2021
Ruhsal

Hocam kendimi çocukluktan beri kadın gibi hissediyorum, giyiyorum bununla nasıl bir mücadele edicem bana yardımcı olabilirmisiniz

06-05-2021

Eğer baskıcı bir çevrede değilsen ve sana zarar verecek birileri yoksa çevrende bu mücadele gerektirecek bir durum değil. Kendini olduğun gibi kabul etmek çözümün ilk adımı olacaktır. Ardından kendini nasıl iyi hissediyorsan, nasıl mutlu olacaksan ona göre yaşamına devam etmeni öneririm.


Loading...
 • 10-05-2022


 • 07-05-2022


 • 04-05-2022


 • 04-04-2022


 • 02-04-2022


 • 22-03-2022


 • 07-03-2022


 • 28-02-2022


 • 18-02-2022


 • 15-12-2021


 • 21-09-2021


 • 05-09-2021


 • 04-09-2021


 • 20-08-2021


 • 10-07-2021

  Kübra hanım sizi hem çok güzel dinliyor, hem de çok güzel analiz edip çözümler sunuyor. Özellikle bizim toplumumuzda kendinizi anlatıp açmak bu kadar zorken, ona her şeyi anlatma isteği duyuyorsunuz. Teşekkürler…


 • 30-06-2021


 • 23-06-2021

  Kübra Hanım sıcak bir yaklaşımla çok yardımcı oldu. Çok memnun kaldım. Allah razı olsun.


 • 18-06-2021


 • 10-06-2021


 • 30-05-2021


Loading...
jetklinik whatsapp