User Image

Kübra Tarlacı

Uzman Klinik Psikolog

(38)
 • Online Seans Ücreti : ₺299 ₺200
 • Seans Süresi : 50 Dk
1 Eki
Cumartesi
2 Eki
Pazar
3 Eki
Pazartesi

Bu tarihler arası için uzmanınız takvim oluşturmamış!

Özgeçmiş

Merhaba, ben Klinik Psikolog ve aynı zamanda aile danışmanı Kübra Tarlacı. Psikoloji lisansımı 2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi'nde tamamladım. Ardından 2018 yılında İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nden Klinik Psikoloji üzerine uzmanlığımı aldım. 2017 yılından bu yana aktif bir şekilde danışan kabul etmekteyim. Bireysel olarak yetişkin ve ergenler ile çalışmanın yanında aile danışmanlığı hizmeti de vermekteyim.  Bunların yanında WISC-4 Çocuklar İçin Zeka Ölçeği uygulama lisansım bulunmaktadır. Dileyen aileler iletişime geçebilirler. İstanbul içinde yüz yüze danışan kabul etmekteyim. Yüz yüze seans için sistem üzerinden randevu alabilirsiniz. ( Ücret farkı olacaktır. )

 

Aldığım Eğitimler 

Aile Danışmanlığı Eğitimi – Marmara Üniversitesi

WISC-4 Çocuklar İçin Zeka Ölçeği – Türk Psikologlar Derneği

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi- Bilişsel Davranışçı Terapiler Derneği ( Hakan Türkçapar)

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Danışmanlık Eğitimi – Nevin Dölek 

Travma ve Psikososyal Destek Eğitimi- Türk Psikologlar Derneği 

Resim ve Dansla Yaratıcı Psikoterapi

Pozitif Psikoloji ile Özbakım 

MMPI,Wısc-4, Beier Cümle Tamamlama, SCL-90, Denver-II, Bir İnsan Çiz, Metropolitan Okul Olgunluğu, Mini mental, Peabody, Porteus Labirenti, AGTE gibi testleri uygulamaktayım.

Son Makaleleri

 • Uzman/Hekim henüz makale yayınlamamıştır.

  • Merhabalar, psikiyatrik ilaçlar belli semptomların azalmasına sebep olsa da duygu ve düşüncelerin işlevsel hale gelmesi kısmında bir miktar geride kalabiliyorlar. Bahsettiğiniz belirtiler depresyondan kaynaklı olabileceği gibi başka sebeplerden dolayı da olabilir. Belki kaygı belki korku , bunlar birbirine çok benzeyen ama bir o kadar da farklı etkileri olan durumlar. Erkek arkadaşınızın geçmişine sizce neden bu kadar takılıyorsunuz ? Erkek arkadaşınızı sorgularken asıl sorgulamak istediğiniz kişi kendiniz olabilir mi ? Yaşadığınız eski ilişkilerinizin izlerini bu ilişkide de arıyor olabilir misiniz ? Bazen alıştığımızın dışında sevgi şekilleriyle karşılaşınca ne yapacağımızı bilemeyiz. Gerçekliği bizi şüpheye düşürebilir ya da bir türlü varlığına kendimizi inandıramayabiliriz. Bu gibi durumlarda sevgi,bağlanma, ilişki kurma biçimleri gibi kavramları kendimiz için ve ilişkimizde bunların nasıl gerçekleştiği konusunu bir uzman ile görüşmek faydalı olabilir.

  • Merhaba, uzun bir süren bir ilişkiyi bitirmek her zaman kolay değildir. Uzaklaşamama ya da ayrılma sonrasında yaşanacakları düşünmek söylediğiniz gibi korkutucu olabilir. Lakin bu düşünceler ne kadar gerçekçi ? Öncelikle bunları bir değerlendirmek gerek. Kendi tabirinizle siz bu kişiye mi bağımlısınız yoksa ilişkide olmaya mı ? İlişki bağımlılığında durum biraz daha farklı olabiliyor. Olumsuz duygu ve düşüncelerin değişmesinin bir yolu onlara karşı bakış açımızı değiştirmekten geçiyor. 4 seneme üzülüyorum demek yerine belki de geçen 4 seneyi yeni bir başlangıcın mimarı olarak görseniz ? Olumlu veya olumsuz birçok katkısı olmuştur. Fakat siz nasıl düşünürseniz beyniniz de ona göre davranmaya devam edecek. Karşı taraf isteklerini net bir şekilde size söylemiş, takıntı haline getirdiğiniz şey nedir ? Bu takıntı haline gelen şeyin size faydaları/ zararaları nelerdir ? Bu olay bir arkadaşınızın başına gelseydi siz neler tavsiye ederdiniz ? Bunun gibi bazı soruları cevaplamak iyi gelebilir. Lakin durumu değerlendirmede ve uzaklaşmada hala sıkıntılar yaşıyorsanız bunun üzerine bir görüşme yapabiliriz. Bu süreçte hem kendinizi tanımış hem de belki de ilişkinin en azından durumu hakkında etraflıca bir değerlendirme yapmış oluruz.

  • Merhaba Burak Bey, öncelikle yaşadığınız felaketten dolayı geçmiş olsun demek istiyorum. Yaşadığımız felaketler bizde farklı korkuları ya da kaygıları gün yüzüne çıkarabiliyor. Astrafobi olarak tanımlamışsınız, belki bunun yanında farklı bir korkunuz da tetiklenmiş olabilir. Korktuğunuz şey ile psikolojik anlamda hazır olmadan yüzleşmek , sorunu çözmede beklediğimiz sonucu vermeyebilir. Belki de korkunun asıl kaynağı çok farklıdır. Bunu netleştirebilmek ve var olan durum ile başa çıkma yollarını öğrenebilmek için mutlaka bir uzmanla görşmenizi öneririm.

  • Merhaba, psikiyatrik ilaçlarda kullanıma başlanılan ilk dönemlerde yan etkilerin görülmesi normal karşılanabilmektedir. Yaklaşık 2-3 hafta sonra genellikle yan etkiler azalır. Lakin yaşadığınız yan etkiler sizin günlük hayatınızı çok fazla olumsuz etkiliyorsa ve vücudunuzun kaldıramayacağını düşünüyorsanız , doktorunuz ile tekrar görüşüp bu ilaçların doz azaltımına ya da benzer etkiye sahip ( daha az yan etkili olabilecek )başka ilaçlar ile tedaviye devam edebilirsiniz.

  • Merhabalar, bu tarz kendine zarar verme davranışının yoğun olduğu durumlarda öncellikle nöroloji, psikiyatri gibi uzmanlık alanlarının fiziki ve psikolojik değerlendirmesi gereklidir. Ardından uzmanların gerekli gördüğü durumlar olursa ilaç tedavisi ve yanında psikoterapi uygulanarak , bu davranışın temelleri ve davranışı değiştirmeye yönelik çalışmalar yapılabilmektedir. Herhangi bir kafa travması ya da oluşabilecek farklı durumları engellemek adına en kısa sürede bir uzmanla görüşmenizi öneririm.

  • Merhabalar. Yetki sınırları gereği biz psikologlar herhangi bir şekilde tanı koyma ya da teşhis yapma hakkına sahip değiliz. Bu konuyu bir psikiyatri uzmanı ile değerlendirmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

  • Merhaba, psikiyatrik ilaçların aniden bırakılması birçok yan etkiyi beraberinde getirebiliyor. Var olan yan etkiler ve iyileşme süreci hakkında psikiyatrınız ile görüşmeniz çok daha iyi olacaktır. Bizlerin ilaç yazma ya da tavsiye etme izni olmadığından, süreç hakkında vereceğimiz bilgiler yeterli olmayabilir.

  • Merhaba, cinsel terapi üzerine eğitim almadığım için maalesef yardımcı olamayacağım.

  • Merhabalar, tekrar sınava hazırlanan öğrencilerin büyük bir çoğunluğunda yaşadığı yoğun stresten ötürü son haftalarda böyle bir bıkkınlık , motivasyon kaybı görülebiliyor. Bunun gibi durumlarda benim önerim eğer belirlediğin bir hedef varsa çalışmadan önce kendini orayı kazanmış olarak düşünmen. Bir süre üniversiteyi, yeni hayatını ve okuyacağın bölümün güzel yanlarını hayal et. Tabi bu hayali çok uzatmamak gerek yoksa çalışmaya başlayamazsın :) 15 dakika gibi bir süre yeterli olacaktır. Sonrasında çözeceğin soruları ya da denemeyi bu hayale seni götürecek bir basamak olarak düşün. Daha önce denemediysen eğer nefes ve vücut gevşeme egzersizlerini öneririm. Doğru bir nefes alış verişi ve fiziksel olarak hazır bir vücut odaklanmanı daha kolaylaştıracaktır. Soru çözerken ufak detaylara takılmaya başladığında kendine '' kontrolün bende'' diyerek küçük uyarılarda bulun. Motivasyon sürecinde beynimiz bize o an daha çok zevk verecek şey ne ise dikkatini ona yönlendirir. Ders çalışma, soru çözme gibi aktiviteler ona sıkıcı geldiği için , o sıkıntıdan kaçmak adına 8 yaşındaki doğum günü partini bile düşündürebilir. Bunun önü geçebilmek için yukarıda bahsettiğim gibi kontrol hatırlatması yapabilir ve deneme bitiminde kendini küçük ödüllendirmeler ile bir miktar daha motive olabilirsin. Herkesin motivasyon süreçleri ve bunu yönetme biçimi farklıdır. Seni motive eden şeyleri bilip buna göre bir düzenleme yapman işe yarayabilir. Eğer tüm bunlar bir fark yaratmaz ve çözüm bulamıyor olursan destek için bir uzmandan seans alabilirsin. Hayallerine kavuşman dileğiyle. Şimdiden başarılar dilerim :)

  • Bu konuda yapılabilecek ilk şey öncelikle sizi zorlayan sorunları belirlemek. Ardından bu konuları neden çözümleyemiyorsunuz ? Bu konuları konuşurken kurduğunuz iletişim çok önemli. Olabildiğince saygı çerçevesinde , birbirinizi suçlamadan ve ne hissettiğinizi , ihtiyaçlarınızı karşı tarafa doğru şekilde belirterek biraz da olsa çözüm yolunda adım atabilirsiniz. Lakin bütün bunlara rağmen sorunlar çözülmüyor ve ilişkide gün geçtikçe sıkıntılar artıyorsa , bir uzman eşliğinde bunları konuşmanızı öneririm. Sorunları farklı açılardan görebilmek, iletişimde herhangi bir sıkıntı varsa bunu daha iyi hale getirmek ve ilişkinin devamı için neler yapılabileceğini öğrenmek adına çift terapisi size yardımcı olabilir.

  • Merhaba, bu davranışlarınız birçok sebepten kaynaklı olabilir. Öncelikle bu yargılamaları iyi ayırt etmek gerek. Bunlar öğrenilmiş bir davranış mı ( sürekli yargılayan birileriyle mi beraberdiniz ? ) yoksa zaman içerisinde yaşadığınız bir takım olumsuz deneyimlerden ötürü mü kendinizi yargılamaya başladınız ? Cevabın yönüne göre bir uzman ile birlikte sebepleri üzerine çalışıp bu durumu büyük oranda kontrol altına alabilirsiniz.

  • Merhaba, birçok insan yeni bir ortama girerken, yeni biriyle tanıştığında ilk başlarda çekingenlik yaşayabilir. Lakin bir zaman sonra bu çekingenlik günlük hayatına ve ilişkilerine ciddi derecede etki edecek boyutta ve süreklilik arz ediyorsa o zaman üzerine bir düşünmek gerek. Duygusal bir ilişkide rahat olmak ve kendin gibi davranabilmek önemlidir. Hem sizde hem de ilişkinizde ciddi farklar yaratır. Bu rahat olamama durumu sizden mi yoksa partnerinizin yapısından mı kaynaklı ? Sosyal ortamlarda sizi bu kadar geren şey nedir ? Cevaplar konusunda emin olamıyorsanız bir uzman eşliğinde bu konuları değerlendirebilirsiniz.

  • Merhabalar, öncelikle bu tartışmalarınızın nedenini bir gözden geçirmenizi öneririm. Neden sürekli tartışıyorsunuz ? Bu tartışmalar sizi çözüme ulaştırıyor mu ? Nişanlı nız neden ara vermek istiyor ? Onun için ara vermek tam olarak ne demek ? bu gibi soruların yanıtları çok önemli. Var olan iletişim probleminiz için karşı tarafı suçlamadan, anlayışlı ve net bir dil kullanmanız bir nebze de olsa sakin bir iletişim kurmanızı sağlayabilir. Onun ilişkide gördüğü sorunları önemsediğinizi ve bu sorunları çözmek için beraber neler yapabileceğinizi düşünün. Tartışmalar yine de devam ederse belki de bir çift seansına gitmek sizin için faydalı olacaktır. Çözümleyemediğiniz olayları bir terapist ile yeniden değerlendirmek ilişkiniz hakkında daha sağlıklı kararlar vermenizi sağlayacaktır.

  • Merhabalar, öncelikle alanında yetkin bir beslenme uzmanına gitmenizi öneririm. Daha sonrasında bu sendromun yaşanmasına sebep olan psikolojik faktörler varsa eğer onlar için uzman bir psikolog ile stres, kaygı vb durumları çalışarak psikolojik anlamda tedavinizi destekleyebilirsiniz.

  • Eğer baskıcı bir çevrede değilsen ve sana zarar verecek birileri yoksa çevrende bu mücadele gerektirecek bir durum değil. Kendini olduğun gibi kabul etmek çözümün ilk adımı olacaktır. Ardından kendini nasıl iyi hissediyorsan, nasıl mutlu olacaksan ona göre yaşamına devam etmeni öneririm.

Loading...
 • 20-09-2022


 • 27-07-2022


 • 14-07-2022


 • 06-07-2022


 • 30-06-2022


 • 10-05-2022


 • 07-05-2022


 • 04-05-2022


 • 04-04-2022


 • 02-04-2022


 • 22-03-2022


 • 07-03-2022


 • 28-02-2022


 • 18-02-2022


 • 15-12-2021


 • 21-09-2021


 • 05-09-2021


 • 04-09-2021


 • 20-08-2021


 • 10-07-2021

  Kübra hanım sizi hem çok güzel dinliyor, hem de çok güzel analiz edip çözümler sunuyor. Özellikle bizim toplumumuzda kendinizi anlatıp açmak bu kadar zorken, ona her şeyi anlatma isteği duyuyorsunuz. Teşekkürler…


Loading...
jetklinik whatsapp