User Image

Ceren Atmaca

Psikolog

(3)
 • Online Seans Ücreti : ₺200
 • Seans Süresi : 50 Dk
 • Ücretsiz Ön Görüşme
25 May
Çarşamba
26 May
Perşembe
27 May
Cuma
28 May
Cumartesi

Bu tarihler arası için uzmanınız takvim oluşturmamış!

  veya  

Özgeçmiş

Tam burslu kazandığım Işık Üniversitesi psikoloji bölümünün ardından İstanbul Gedik Üniversitesi Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programını kazandım. Şu an bilişsel davranışçı terapi, kısa süreli çözüm odaklı terapi ve duygu odaklı bireysel terapi yöntemleri ile yetişkin danışanlarla çalışmaktayım. 

Lisans boyunca TÜBİTAK gibi projelerde ve doktora tez araştırmalarında gönüllü asistanlıklar yaptım. Psikolojinin alt alanları ve farklı terapi ekollerine dair eğitimler alarak psikoloji bilimini kapsamlı olarak tanıma ve kendi fikir dünyamı genişletme fırsatı buldum. Özellikle bireysel, çift ve aile terapileri üzerine almış olduğum dersler beni klinik alana yönlendirdi. ‘Bireylerde Beden Memnuniyeti, Sosyal Görünüş Kaygısı, Cinsel Öz-Bilinç ile Cinsel Doyum Arasındaki İlişki’ adlı araştırma konumla lisans eğitimimi başarıyla tamamladım ve 24. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresinde sözlü sunum yaptım.Kırklareli Lüleburgaz Devlet Hatanesi ve Lüleburgaz Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi'nde klinik stajlarımı gerçekleştirdim. Bu süreçte demans, şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarını yakından gözlemleme ve psikososyal destek çalışmaları yapma fırsatı buldum.Naisa Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde Klinik Uygulama Ağırlıklı Mesleğe Hazırlık Staj Programı kapsamında yetişkin ve çocuk-ergen psikopatolojileri, klinik görüşme ve uygulama becerilerine dair eğitim alarak detaylı inceleme yapma fırsatı edindim. Gedik Üniversitesi Klnik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programı kapsamında bilişsel davranışçı terapi ve dinamik psikoterapi yaklaşımlı eğitim ve süpervizyon almaya devam ediyorum. Uzmanlık eğitimime devam ederken araştırmalarımı ve çalışmalarımı sürdürmekteyim.

ALDIĞIM EĞİTİMLER

FRANSIZ LAPE HASTANESİ - SANAT TERAPİSİ KLİNİK DENEYİM EĞİTİMİ- 128 SAAT Devam ediyor.

İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ EMDR GİRİŞ EĞİTİMİ- 16 SAAT

CİNSEL TERAPİ UYGULAYICI EĞİTİMİ-40 saat PMK Akademi

DUYGU ODAKLI BİREYSEL TERAPİ EĞİTİMİ ICEEFT ONAYLI Duygu Odaklı Birey, Çift ve Aile Terapileri Derneği

KISA SÜRELİ ÇÖZÜM ODAKLI TERAPİ Psikoloji Akademisi

DANS VE HAREKET TERRAPİSİNE GİRİŞ EĞİTİMİ Sanat Psikoterapileri Derneği

ÇOCUKLU AİLELERLE ÇALIŞMA TEKNİKLERİ  Dr. Yudum Söylemez, Çift ve Aile Terapisti/Klinik Psikolog

SANAT PSİKOTERAPİLERİ DERNEĞİ-TRAVMA VE SAHADA KULLANILABİLECEK SANAT TERAPİSİ MÜDAHALELERİ Beden ve Hareket Terapisi, Görsel Sanat Terapisi, Hikayeler ve Drama uygulamaları ile erken müdahale teknikleri 

İSTANBUL SANATLA YAŞAM SANAT PSİKOTERAPİSİNİN TEMELLERİ YAZ OKULU  Sanatla Psikososyal Destek Uygulamalarına Dair Örnekler ve Temel Prensipler, Sanatla Malzemenin Terapötik Hedeflere Uygun Seçimi, Sanat Psikoterapisinde Etik Uygulamanın Temelleri, Saha Uygulayıcısının Öz-Bakım Becerileri Gelişimi ve Tükenmişlikten Korunması

SANAT PSİKOTERAPİSİNE GİRİŞ EĞİTİMİ Sanat Psikoterapileri Derneği

 

Son Makaleleri

 • Uzman/Hekim henüz makale yayınlamamıştır.

10-02-2022
15 yaşında oğlum

Merhaba. 15 yaşında oğluma ,şimdiye kadar bilgisayar ve telefon kısıtlaması yapmadık Baskı yapmadan kendi kendine sınır koyabilmesini bekledik. Tabiri olmadı.Derslerinden tamamen başladı diyebilirim.Babası dünden itibaren sınırlama kararı aldı. En pek işe yaracağını ce ters tepeceğini düşünüyorum. Ki bugün çok kızgındı.Bu konuda tutumunuz nasıl olmalı. Geç kalınmış bir karar tabiri. Bu tutuma devam etmeli miyiz!? Aslında oğlumun terapiye ihtiyacı var diye düşünüyorum. Fakat ikna edemiyorum. Cevap alabilirsem sevinirim,teşekkürler.

10-02-2022

Merhaba, Özellikle pandemi ile birlikte çocuk ve gençlerde sosyalleşme, eğlenme alanı olarak dijital platformların kullanımının arttığını gözlemliyoruz. Uzun süre ekran başında kalmanın, Şiddet içerikli oyunlar ve videolara maruz kalmanın çocuk ve gençlerde ciddi etkileri olabiliyor. Burada ebeveyne düşen sorumluluk ani kısıtlamalar, katı kurallardan ziyade bilinçli bir ekran kullanıcı nasıl olunur çocuğa veya gence aşılayabilmek, alternatif alışkanlıkları birlikte düşünüp karar verilirken genci dahil etmek olabilir. Ebeveyn olarak elbette evde yaşayan herkes için geçerli olabilecek kurallar koymanız anlaşılır fakat bu kararı alırken çocuğunuzun ihtiyaçlarını sormak, paylaşım için teşvik etmek ve kararlara onu da dahil etmek önemlidir. Telefon, tablet ve bilgisayar ile geçireceği vakitler için alternatifler üretmek bunları katı kural koymalardan ziyade karşılıklı diyalog ile oluşturmayı önemli buluyorum. Bu dijitalleşme konusunda ebeveynler rol model olarak kendi kullanım miktarını gözden geçirmeli ve kendi süreçlerini de çocuğa aktarmalı. Çocuklar ergenlik ile birlikte karar vermede güçlük, duygu değişimleri, aile ile sosyalleşmede azalma gözlenen bir durumdur. Ebeveyn olarak bu durumlar için endişelenilmesinianlıyorum ama bu tepkilerin bir çoğu ergenliğin kendi yapısına ait özellikler olabilir. Eğer bu durumun derinleştiğini ve çocuğunuz ile iletişim kuramadığınızı farkediyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz.


21-12-2021
Kaygı

Merhaba Hocam, 3 ay önce surtunmeli bir birliktelik yaşadım. Üzerine 3 kere adet oldum ve 5 kere idrar testi yaptım negatif fakat buna rağmen karinda şişlik durumu vs başka durumlar olduğunda acaba mi diyorum. Bu kaygı benden gitmiyor çok stres yapıyorum. Yemekten hemen sonra karin sisligi yaşıyorum. Sürekli aynadan kendime bakar oldum. Bu kaygidan nasıl kurtulabilirim. Karın sisligi bir psikolojik etken mıdır? Hamilelik olabilir mi? Açıklama yaparsanız çok sevinirim

21-12-2021

Merhaba, Penisin vajina içine girerek boşalması ile döllenme gerçekleşmektedir. Korunmasız ilişkilerde döllenme ihtimali yüksektir. Bunun dışında uzmanlar sürtünme yoluyla veya korunma yöntemleri ile yaşanan cinsel aktivitelerde gebelik riski düşüktür. Sizin de söylediğiniz gibi kan ve idrar testleri sonucu negatif çıktığı sürece hamile değilsinizdir. Cinsel birliktelikte planlamayan gebeliklerin olma ihtimali partnerlerdeki kaygıyı arttırmaktadır. Öncelikle sakin olmalı ve bilimsel olarak(sonuçların negatif çıktığı hastane ortamında testler) gebe olma ihtimalimizin olmadığını kendinize hatırlatmalısınız. Yemek sonrası, adet dönemi boyunca veya günlük streslerde vücudunuz şişkinlik yaşayabilir bu doğaldır, normaldir. Kendi kendinize bu kaygıyı yönetmekte zorlanıyorsanız profesyonel yardım alabilirsiniz.


11-11-2021
Sosyal fobi

Merhaba,ben 19 yaşındayım.Şu an tedavi görüyorum sosyal fobimden dolayı.Ben de çocukluktan belli olan sosyal fobimden rahatsızlık duyuyorum yaşamımı olumsuz etkiledi.Dışarda ailemle bile olsam çok sıkılıyorum kimseyle kolay samimi kuramadığımdan dolayı bir arkadaşım gezip dolaştığım dışarı çıktığım arkadaşım yok.İlk sene ünv sınavına hazırlanırken dershaneye 1 ay gittim ama denemelere giremedim her gün moralim bozuluyordu ve bundan dolayı susmadım ve kavga ettim dershaneden ayrıldım.Şu an dershaneye gitsem bile yarım bırakıyorum.Hobilerimi yapamıyorum.Sosyal hayatım yok.İnsanlarla iletişimim güçlü değil ailemden başka kolayca kimseye derdimi açamıyorum.Tanıdığım insanların yanında dışardayken kendimi bir yabancı gibi hissediyorum.Eve birisi geldiğinde rahatsız oluyorum hep yalnız kalmak istiyorum ailemle bile zor konuşuyorum.Aslında yeni insanlarla tanışmayı çok seviyorum konuşmayı da ama beni engelliyor bu durum lisede çok çalışsam da istediğim puanları alamazdım.Bu durum yeteneklerimi göstermemi bile engelliyor önceden farkında değildim ama şu an rahatsız oluyorum ama bunu öğretmenliği kazanarak yeneceğimi düşünüyorum.Çevremdekiler sen nasıl öğretmen olacaksın diyorlar acaba haklılar mı?sosyal fobisi olan biri öğretmen olamaz mı?Küçükken öğretmenden dolayı ilk başta okula gitmek istemezdim.Sonra alıştım.Ortaokula geçince yeni okula gidince yine bu durum tekrarlandı ona da alışmıştım ama şimdi onlara benzer durum yaşanıyor bir şeyi ilk defa yarım bırakıyorum gitmiyorum.İlkokula giderken cinsel istismara uğradım.O zaman bunu söyleyemedim şimdi aileme söyledim.

11-11-2021

Merhaba, Sosyal fobi tanısı ile tedavi gördüğünüzden bahsetmişsiniz, psikolog ve/veya psikiyatristiniz ile yaşadığınız süreci konuşmanız sürecinize katkı sağlayacaktır. Sorunuza gelecek olursam sosyal fobisi olan ve sosyal fobi tedavisi gören insanlar, bu rahatsızlığa sahip olmayan insanlar gibi kendilerini uygun gördükleri mesleği tercih edebilirler. Burada kendinize sormanız gereken asıl soru 'neden öğretmenliği kazanarak yaşadığım şeyleri yeneceğimi düşünüyorum? Başka bir alternatif ne olabilir?' şeklinde olabilir.


16-09-2021
Depresyon

Öncelikle iyi günler.Benim depresyon tanım var.3 4 yıldır belirtileri görmeme rağmen son 1 yıldır ilaç kullanıyorum.Sulinex 150 mg ve zestat 15 mg kullanıyorum.Çok güzel giden sorunsuz bi ilişkim olmasina rağmen.Sürekli erkek arkadaşımın geçmişteki(ben hayatinda yokken) olumsuz yönlerini düşünüyorum kendime engel olamıyorum.Bu da depresyona bağlı bir belirti olabilir mi?

16-09-2021

Merhaba, Depresyon birçok şekilde hayatımızın farklı yönlerinde kendini gösterebilir fakat depresyona sahip olma tedavi sürecinde dahi zihnimize düşüncelerin gelmeyeceği anlamına gelmemektedir. Problemin kaynağı depresyon olmak zorunda değil. Kaynağı aramak için kendinize şu soruları sorabilirsiniz; Hangi zamanlarda bu düşünceler zihnime geliyor? Bu düşünceler duygularımı etkiliyor mu? Depresyon tedavi sürecinde olmasam da bu düşünceler zihnime gelir miydi, gelse üzerimdeki etkisi Farklı mı olurdu? İlişkimde neler oluyor? Nasıl bir dönemdeyim? vb. Sorular bir noktaya kadar yardımcı olabilir. Önemli bir nokta da eğer kendi başınıza bu soruları soruları düşünürken ve cevaplarken zorlanıyor kendinizi çıkmaya düşüyor gibi hissediyorsanız bir uzman eşliğinde terapi ile sürecinizde ilerleyebilirsiniz.


01-09-2021
ASTRAFOBİ

Benim adım Burak 18 yaşındayım engelliyim şu anda memleketimde kastamonu çatalazeytin de yaşıyorum ve burada sel felaketini yaşadım evimizin arkasında bulunan tuğla duvar kırıldı aşirı derecede korktum öyleki artık geceleri cama kapıya çıkıp yıldızlara bakıyorum var mı yok mu diye hergün saatlerce hava durumunu takip ediyorum yağmur var mı gök gürültülü mü bu sabah uyandığım da yağmur sesi ve şimşekler ile uyandım şimşek sesi ve düşerken ki anı sürekli gözüme çarpınca korkuyorum yağmur başlayınca yorgan altına giriyorum veya yastıkla yüzümü kapatıyorum bugünden itibaren batı karadeniz kuvvetli yağmur var uyarılar yapıldı yağmur yağmıyor ama aklıma geldikçe korkuyorum yıldırım düsermi bana aileme evime bir zarar gelirmi gibi korku ile yaşıyorum ASTRAFOBİ şimşek yıldırım korkumu yenmek için saatlerce youtube platformun dan videolarına seslerine bakıp dinliyorum ama hayal olduğu yeterli olmuyor ne yapmalıyım şimşek yıldırım gökgürültüsü korkumu yenmek galip gelmem için ne olursunuz cevap sız bırakmayın...

01-09-2021

Merhaba, Öncelikle doğal afet gibi travmatik deneyimler yaşadığımızda vücudumuz otomatik olarak kendini ‘hayatta kal’ moduna almaktadır. Özellikle akut dönemde ve sonrasında verdiğiniz tepkiler anormal bir olaya verilen normal tepkilerdir. Bu süreçte tehlike hala devam ediyorken İrkilme, şok-şaşkınlık ,öfke, donma vb.belirtilerin olması normaldir. Güvenli bir alana sahip olduğunuzda bu tepkilerin kendi kendine azaldığını ve geçtiğini farkedeceksiniz. Devam ettiği takdirde (6+ay) terapi desteği alabilirsiniz. Şu an neler yapılabilinir? Türk Psikologlar Derneği alan çalışmalarına başladı, yaşadığınız bölgede psikososyal destek çalışması için gelen saha çalışanlarından yardım talebinde bulunabilirsiniz. Gönüllülük esasına dayalı olan ekipler sizi birincil ihtiyaçlarınızı karşılamak, sizi gerekli yerlere yönlendirmek için alanda bulunmaya başlayacaktır. Nefes ve topraklama egzersizleri: internet üzerinden ulaşabileceğiniz egzersizlerle bedeninize odaklanıp rahatlayabilirsiniz. (Somatik deneyimleme çalışmaları) Çevreden destek istemek: Siz ve yakınlarınız zorlu bir deneyim yaşadınız. Deneyimlediklerinizi tam anlamıyla anlamam mümkün değil elbette ama sizleri görüyor, duyuyoruz. Yardım için gönüllü psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, psikolojik danışmanlara ulaşabilirsiniz. Yakın çevrenizdekilerle deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.


05-08-2021
Psikiyatri

Merhaba 6 senedir psikiyatri hapı velorin 45 mg kullanıyorum bırakalı 1 ay oldu fakat yan etkisi olarak Kas eklem agrısı halsizlik iç sıkıntısı huzursuzluk yaptı nasıl geçer bu

05-08-2021

Merhaba, Bir psikolog olarak hangi sebeple psikiyatriye başvuru yaptığınızı, hikayenizi ve problemi bilmeden yorum yapmam doğru olmayacaktır. Uzun süreli ilaç kullanımından sonra ilacı ani bırakmalar belli başlı değişimlere neden olabilir. En doğrusu bir hekime giderek şikayetinizi dile getirmeniz.


19-07-2021
Seanslarda konuşamamak

Ben psikoloğa gidiyorum fakat hiçbir şekilde konuşamıyorum var olana sorunu değilde başka şeyler konuşuyorum uyandığım için değil sebebini bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz

20-07-2021

Merhaba, Terapi süreçlerinin sağlıklı şekilde ilerlemesi birçok etkene bağlı olabiliyor. Danışan ve terapist arasındaki terapötik ilişkinin doğru kurulması en önemlilerden. Terapide birçok kişi ilk etapta kendini açmakta, problemlerini anlatmakta zorlanabilir, çekinebilir. Terapi odaları güvenli alanlardır(olmalıdır). Kendini yargılanmış veya güvensiz hissettiğimizde gerçekleri konuşmaktan çekinebiliriz. Terapistinize bu konuyu açıklayıp bunun üzerinde durabilirsiniz. Doğru terapist sizi yargılamaz, nasihat vermez sizi dinler, anlamaya çalışır, empatik yaklaşır. Bazen de sadece terapist danışan arasında beklediğimiz terapötik ilişki uyum kurulamayabilir. Bazen bize uygun olan terapi yöntemini ve terapisti bulmak için biraz zaman gerekebilir. Terapistinize içinde bulunduğunuz durumu açıklarsanız ve üzerinde konuşursanız uygun yönlendirmeyi yapabilir. Belki de tam da bu davranışın terapide ele alınması gerekiyor olabilir.


08-07-2021
Psikolojik Nefes Darlığı

Ceren hanım merhaba, bende çok rahatsız edici bir şekilde nefes darlığı var. Dönem dönem nefes darlığı yaşadığımdan dolayı bunu engellemeye çalıştım ve çeşitli tiklerim oluştu. Mesela bir dönem öksürerek nefes almayı denedim ve alışkanlık haline geldi, bazı dönemlerde vücudumdan değişik bir titreme ve ses çıkmaya başladı ve şimdi hali hazırda da nefes almak için kendimi kasıp esniyorum bu da alışkanlık haline geldi. Belki fiziksel bir problem ama ben psikolojik olduğunu düşünüyorum. Sanki yarım nefes alıyor gibiyim tamamen ciğerlerim havayla dolmuyor. Çok kötü hissediyorum malesef cevap verirseniz çok sevinirim.

09-07-2021

Merhaba, Nefes darlığı belirtisinin fizyolojik temelli olup olmadığını anlamak için mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir. Bazı durumlarda akciğere bağlı olarak gelişen nefes darlığı, kalp problemlerine ya da tamamen psikolojik nedenlere bağlı olarak da görülebilir. Yaz aylarında değişen sıcaklık nem dengeleri veya henüz bilmediğiniz alerjik reaksiyonlar nefes darlığına neden olabilir. Nefes darlığının nefes alamama, ciğerlere yeterinde hava gitmiyor hissi, sıcak basması veya kalp çarpıntısı şeklinde tanımlandığı zamanlar olabilir. Psikolojik kökenli olduğuna doktor muayenesinden sonra karar vermek gerekir. Yoğun stres altındaysanız, dönem dönem panik ataklar yaşıyorsanız veya panik döngüsüne giriyorsanız da nefes darlığı yaşıyor olabilirsiniz. Her iki şekilde de (fizyolojik-psikolojik) nefes ile olan ilişkimiz yaşam kalitemizi doğrudan etkilemektedir. Doğru nefes almayı, stres yönetimini, duygu düzenlemeyi öğrenmek ve deneyimlemek için psikolojik destek alabilirsiniz.


16-06-2021
bıkkınlık ve yorgunluk durumları

Merhaba Ceren Hanım,uzun zamandır hayatımla ve kendimle ne yapacağımı bilmiyorum. 2 üniversite okuyorum ama hala ileride kendimi nerede görmek istediğimi bilmiyorum resmen ordan oraya savruluyorum. Genel olarak keyifsiz ve mutsuzum. Sabahları yataktan kalkmam için bi sebep bulamıyorum. Bana keyif veren ve mutlu eden,kendime hedef belirleyebilecegim hicbir sey yok. Tam aksi ruh halinde olduğum neşeli olduğum zamanlar da oluyor tabiki ama uzun sürmüyor maalesef. Ne yapmamı önerirsiniz...

16-06-2021

Merhaba, Zorlayıcı hayat deneyimleri, kendimize yönelik inançlarımız, günlük koşuşturmalar, geleceğe yönelik beklentiler zaman zaman birçok kişiyi zorlamaktadır. Böyle zamanlarda bireyler çaresiz, sıkılmış, sıkışmış, üzgün ve keyifsiz hissedebilir. Zorlayıcı duygularla baş etmekte yetersiz kaldığımızda, bir uzmandan(psikolog/psikiyatrist) destek almak önemlidir. Terapilerde kendi kaynaklarımızı keşfetmeyi, kendimize yönelik kalıplaşmış inançlarımızı yeniden değerlendirmeyi, kendimize, diğerlerine ve geleceğe olan olumsuz düşüncelerimizin etkilerini ve farklı bakış açılarından dünyayı görmeyi öğrenebiliriz. Dilerseniz ücretsiz ön görüşmeden faydalanarak veya randevu oluşturarak bir başlangıç yapabilirsiniz.


12-06-2021
Anksiyete ve panik bozukluk

Başlıkta da belirttiğim durumun içerisindeyim yaklaşık olarak 2 senedir bunu yaşıyorum ve nedenini tam olarak bilmiyorum ama günlük hayat , hayatın getirdiği şeyler gibi sorumluluklar olsun bilinmezler olsun benim için hep bir endişe korku ve panik havası yaratıyor eskiden asla böyle birisi değildim bir anda böyle oldum şuan ilaç kullanarak sadece tedavi görüyorum ama eskisi gibi çalışabilmek hayattan zevk almak mutlu olmak istiyorum , imkanlarım kısıtlı olduğu için kaç seans alacağım benim için önemli bir konu bunu ücretsiz görüşmede ya da bu soruya cevap olarak kaç seans görüşme yapmamız gerektiğini söyleyebilir misiniz ?

13-06-2021

Merhaba, Panik atak döngüsünü anlamak için detaylı bir görüşme yapmamız gerekmektedir. Sizi tanımadan ve ihtiyaçlarınızı anlamadan net bir şey söylemem sağlıklı olmayacaktır. Bazen sadece psikoterapi ya da sadece farmakoterapi kendi başına yeterli olmamaktadır. Bu nokta da psikiyatristlerle iş birliği içinde çalışmayı önemsiyorum. Seanslarda hangi şekilde ilerleyeceğimize birlikte karar veriyoruz. Seanslar için bir planlama oluşturabiliriz. Dilerseniz ücretsiz ön görüşme de bu konuyu konuşabiliriz.


08-06-2021
Anksiyete ve Ritalin

Yaklaşık 6 aydır DEHB tedavisi görmekteyim. Günde 2 doz halinde ritalin alıyorum. Zaman zaman kaygımı kontrol edemediğim oluyor. Ancak son zamanlarda yaşadığım bir olaydan ötürü kaygılarım hat safhaya çıktı. Ben bu duruma alışığım ancak ritalin kullandığım sürelerde bu kaygı cehenneme dönüyor. Cidden kötü bir durum. Normalde bir şekilde bu kaygılarımı kontrol ederim fakat ritalin kullanmamdan kaynaklı çok kötü bir durum aldı. Bu konuda bir tavsiyeniz var mıdır?

08-06-2021

Merhaba, Ritalin doktor kontrolü ve takibinde alınması gereken bir ilaçtır. Doz ayarı belli periyotlarda uygulanan kan testleriyle yapılır. Ayrıca doz aşımı veya doktor bilgisi dışında aniden ilacın kesilmesi durumunda, düzensiz kullanımlarda bazı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Yetkisi olan bir uzmana başvurarak, mevcut yaşadığınız belirtileri anlatarak tekrardan tahlil yapılmasını istemeniz daha sağlıklı olacaktır. Buna ek olarak ilaç tedavisinin tek başına yeterli olmadığı durumlarda psikoterapi desteği almanız süreci daha sağlıklı ilerletmenize yardımcı olacaktır. Böylelikle stresli yaşam olaylarına karşı duygu, düşünce ve davranış düzenlemenizi yapabilir, yeni başa çıkma stratejileri geliştirebilirsiniz.


21-05-2021
Utangaçlık

Merhaba, sevgilim olduğu zaman yanında rahat olamıyorum, kendim olamıyorum. Neden sevgilisinin yanında rahat olamaz bir insan bunu çözemiyorum. Aynı zamanda tanımadığım kalabalık grupların içine girdiğimde geriliyorum elimi kolumu nereye koyacağımı ne konuşacağımı bilemiyorum. Arkadaş çevremde aslında sosyal eğlenceli konuşkan biriyim ve fazlasıyla arkadaşım var. Neden bazı ortamlarda gerildiğimi anlamıyorum ve bu durumu çok kafama takıyorum. İnsanların benim arkamdan sakin sessiz utangaç yada saf dedigini düşünmek bile istemiyorum ve bu aralar fazla alıngan olmaya başladım. Destek almam gerekiyor mu yoksa herkes hayatında bazı zamanlarda utangaçlık yaşar mı ? Lütfen net bir cevap verin ona göre destek almaya çalısıcam kafama çok takıyorum cevaplarını bulamıyorum

21-05-2021

Merhaba, Her birey hayatının bir döneminde bir yerde utanma duygusunu yaşayabilir. Bu noktada kendimize insan neden, nelerden utanır diye sorarak bir cevap arayışına girişebiliriz. Utangaçlık içinde bulunduğunuz ortam veya yanında bulunduğunuz kişi tarafından yanlış anlaşılmış, yadırganmış, kabul görmemiş olma hissinin bir sonucu olarak doğabileceği gibi kendinize yönelik olumsuz, eleştirel düşüncelerinizin bir sonucu da olabilir. Her bireyin deneyimleri ve bu deneyimlerin etkileri farklı olmaktadır. Bu nedenle sizi yeterince tanımadan, yaşadığınız problem hakkında yorum yapmam doğru olmayacaktır. Eğer bu düşünceler zihninizi meşgul ediyor, sizi günlük işlerinizi yapmaktan alıkoyuyor, kendinizi yeni deneyimlere kapatmanıza neden oluyorsa bir uzmana başvurarak destek alabilirsiniz.


Loading...
 • 20-07-2021


 • 08-06-2021

  Ceren hanım ilginiz ve verdiyiniz tavsiyeler için çok teşekkür eder, alakadar olduğunuz için saygılarımı sunarım


 • 05-06-2021

  Görüşmem çok iyi geçti. Sorularıma net ve çözüm odaklı cevaplar aldım. Ceren hanım çok içten davrandı. Kendisine buradan da teşekkür etmek istedim. Tekrar görüşmek üzere ❤️


Loading...
jetklinik whatsapp