User Image

Eda Bölük

Psikolog

(1)
 • Online Seans Ücreti : ₺189
 • Seans Süresi : 50 Dk
 • Ücretsiz Ön Görüşme
5 Tem
Salı
6 Tem
Çarşamba
7 Tem
Perşembe
8 Tem
Cuma
11:00 11:00 00:00 00:00
12:00 12:00 01:00 01:00
21:00 21:00 11:00 11:00
22:00 22:00 12:00 12:00
23:00 23:00 21:00 21:00
22:00 22:00
23:00 23:00
  veya  

Özgeçmiş

Maltepe Üniversitesi Psikoloji mezunuyum. Şu an sahip olduğum ünvanlar Psikolog/Psikoterapist/Aile Danışmanı şeklindedir. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Çocuk Gelişimi okumaya devam etmekteyim. Sahip olduğum uygulayıcı sertfikaları:

Bilişsel Davranışsal Terapi

Aktarım Odaklı Terapi

Cinsel Terapi

Aile Danışmanlığı

MMPI

WISC-R

Profesyonel Uzman Koçluk şeklindedir.

  • Kendi kendinize, bu alanda uzman olan biriyle görüşmeden teşhis koymak, bunu google üzerinden yapmak hem tehlikeli hem de yanlıştır. Kendinizi mental olarak iyi hissetmiyorsanız lütfen bir uzmanla görüşün ve onunla beraber bir yol izleyin.

  • Merhaba, yaşadığınız durumun zaten farkındasınız. Bundan sonrası için buradan konu hakkında yorum yapmam doğru olmayacaktır. En yakın zamanda profesyonel bir destek almanızı önerebilirim, iyi günler.

  • Merhaba, açık iletişim kurup söylemek her zaman daha iyidir. Bazı durumlarda bu tabi ki değişebilir her zaman açık iletişimle her şeyi aktaramayabiliriz fakat utangaçlığınızı belirtmeniz karşı taraftaki insanların da sizin davranışlarınızı anlamasını sağlar. Utangaç olmadığınızı belirtmediğiniz de sizin için normal olan ama karşı tarafın anlamlandıramayacağı bir davrnaış sergileyebilirsiniz bu da iletişiminizi daha zor hale getirebilir. İyi günler.

  • Merhaba, bu sorunuzu görüşme sağladığınız danışmanınıza yöneltmeniz ve onun size açıklama yapması çok daha iyi olacaktır. Sizi tanımadan ve hakkınızda detaylı bilgiye sahip olmadan vereceğim cevap hatalı olabilir. İyi günler dilerim.

  • Bu konu hakkında en yakın zamanda profesyonel bir psikolojik destek almanızı öneririm. Bir uzman ile beraber konu üstünde çalışabilirsiniz. İyi günler.

  • Çocuklar bazı durumlarda gözlem üzerine tutumlar geliştirebilirler. Kafasına vurduğu bir anda istemediği bir şeyin sonlandığını fark etmiş ve bunu alışkanlık haline getirmiş olabilir veya bir başkasında gözlemlemiş olabilir. Hangi durumlarda yaptığını ve ne zaman yapmayı durdurduğunu gözlemleyin ve davranışı gösterdiğinde bunun sadece kendisine zarar veren bir hareket olduğunu, hareketin sonucunda kendi canını acıtması haricinde başka bir şey olmayacağını anlatmayı deneyebilirsiniz.

  • Hayır bu bir savunma mekanizması değildir. Durumu normalize etme üzerine bir tutum diyebiliriz belki, daha çok algıda onaylatma durumu. İyi akşamlar dilerim.

  • Anlattığınız durumda ele alınması gereke bir çok durum söz konusudur. Bu şekilde buradan verdiğim cevap sizin için çözüm olmayacaktır. En yakın zamanda profesyonel bir destekle daha iyi hisseder ve çözüm bulabilirsiniz. İyi günler dilerim.

  • Bu durum akut kaygı ve travma dönemlerinde gerçekliğin üstünü kapatan bir çeşit savunma mekanizması olabilir. Depersonalizasyon bozukluğu olabilir. Özellikle çocukluk döneminde psikososyal ve psikoseksüel gelişim evrelerinde meydana gelen bazı psikolojik etkilerin kişi üzerinde bıraktığı mizantropik belirtiler olabilir. Daha iyi detaylandırılabilmesi ve durumun değiştirilebilmesi için profesyonel bir yardım alabilirsiniz.

  • Bahsetmiş olduğunuz fazla düşünme olarak aktardığınız şey aslında Overthinking sendromu olarak adlandırılan bir durumdur. Aşırı endişeye sebep verecek bir durum olmamakla beraber kişinin günlük yaşamında olumsuz etki yaratmaktadır. Bu durum profesyonel bir psikolojik destekle aşılabilir bu yüzden bir uzman desteği almanızı tavsiye edebilirim.

  • Öncelikle iletişiminiz de oldukça açık ifadelerde bulunmanızı tavsiye edebilirim. "Çok kırıldım" yerine "bu yüzden çok kırıldım" şeklinde sebebi ile açıklamak daha anlaşılır olacaktır. Hislerinizi ve düşüncelerinizi açık bir şekilde aktarın. Eğer bu şekilde yapıyorsanız ve hala değişmiyorsa durum eşinize empati yapması için çabalayabilirsiniz, mesela "sana güvendiğim için ve başkasıyla paylaşmak istemediğim için seninle konuşuyorum bunları. Aynı şekilde senin bana güvenerek anlattığın bir şeyi ben açığa vursaydım sen ne hissederdin?" Gibi karşı tarafın düşünerek empati yapmasını sağlayacak adımlar izleyebilirsiniz.

Loading...
 • 23-11-2021

  Çok iyi dinleyici. Tavsiye ederim.


Loading...
jetklinik whatsapp