User Image

Psk. Eda Bölük

Psikoloji

(1)
  • Online Seans Ücreti : ₺200
  • Seans Süresi : 55 Dk
27 Oca
Perşembe
28 Oca
Cuma
29 Oca
Cumartesi
30 Oca
Pazar
11:50 11:50 20:00
13:00 13:00 21:10
21:10 21:10 22:20
22:20 22:20
  veya  

Özgeçmiş

Maltepe Üniversitesi Psikoloji mezunuyum. Şu an sahip olduğum ünvanlar Psikolog/Psikoterapist/Aile Danışmanı şeklindedir. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Çocuk Gelişimi okumaya devam etmekteyim. Sahip olduğum uygulayıcı sertfikaları:

Bilişsel Davranışsal Terapi

Aktarım Odaklı Terapi

Cinsel Terapi

Aile Danışmanlığı

MMPI

WISC-R

Profesyonel Uzman Koçluk şeklindedir.

07-01-2022
Disosiyatif bozukluk

Merhaba uzunca bir yazı yazdım ancak başında ve ortasında ne yazdıgımı hatırlamayacak bir durumdayım yaşadığım anılarımı ben mi uyduruyorum yoksa yaşadım mı sakaryaya geldim ama neden geldim dövme yaptırdım ama dövmenin benim için bir anısı vardı nereye gitti 27 yaşındayım ve annemden 2 hafta uzak kalırsam kendi annemin yüzünü tarif edemem yine başında yazdıgım şeyi unutarak böyle göndereceğim kusura bakmayın

09-01-2022

Merhaba, yaşadığınız durumun zaten farkındasınız. Bundan sonrası için buradan konu hakkında yorum yapmam doğru olmayacaktır. En yakın zamanda profesyonel bir destek almanızı önerebilirim, iyi günler.


29-12-2021
Özgüven

Merhaba size sorum bazı psikologlar bir ortamda utangaçlığımız geldiğinde bunu hissedip ortamda söylememiz gerektiğini söyluyorlar söylemediğimiz zaman savunma mekanizması oluyormuş ama bende ve çevremdeki bazı ınsanlarda her yerde söylemedigim zaman hem daha iyi hissediyorum hemde utangaçlığımizin üzerine gitmiş oluyoruz siz ne dersiniz çünkü bazı ortamlarda soyledigimizde utangacligin artma ihtimali de var

31-12-2021

Merhaba, açık iletişim kurup söylemek her zaman daha iyidir. Bazı durumlarda bu tabi ki değişebilir her zaman açık iletişimle her şeyi aktaramayabiliriz fakat utangaçlığınızı belirtmeniz karşı taraftaki insanların da sizin davranışlarınızı anlamasını sağlar. Utangaç olmadığınızı belirtmediğiniz de sizin için normal olan ama karşı tarafın anlamlandıramayacağı bir davrnaış sergileyebilirsiniz bu da iletişiminizi daha zor hale getirebilir. İyi günler.


13-12-2021
Okb

Hocam merhaba ben birşey soracaktım Birkaç yıldır okb hastasıyım doktora gitmiştim fakat size birşey soracağım Mesela şunu öğrenmek istiyorum kafama çok takıldı, engellenemeyen düşünce ve düşünce takıntısı ile tekrarlanan bazı hareketler deniliyor bu hastalığı tanımlarken, sorum da şu olacak yani bu düşünceler vesvese tarzi düşünceler her insana geliyordur ama ben okb olduğum için rahatlama bakımından tekrarliyorumdur demi? Yoksa vesvese bu tür düşünceler kaygılar herkese uğruyordur heralde? Diye bir doktora sordu oda bana şu yanıtı verdi -Merhaba, bu tür düşünceler evet herkeste olabilir ama günlük hayatımızın işlevselliğini etkilemeye başladığı zaman, günün büyük bir bölümü bu düşücelerle geçtiği zaman bozukluk tanımına uygun olur. Bende bu kez bu sözü kafama takmaya başladım yani insanız sonuçta her an düşünüyoruz ve aklimiza olumsuz seylerde geliyor surekli yani vesvese yani bundan dolayı korkmamaliyim demi hocam aklima gelebilir herşey önemli olan hareketleri tekrarlamamak yoksa akila herşey gelebilir demi hocam?

16-12-2021

Merhaba, bu sorunuzu görüşme sağladığınız danışmanınıza yöneltmeniz ve onun size açıklama yapması çok daha iyi olacaktır. Sizi tanımadan ve hakkınızda detaylı bilgiye sahip olmadan vereceğim cevap hatalı olabilir. İyi günler dilerim.


12-12-2021
Merhaba

Doğduğum günden beri stres hastasıyım desen yalan olmaz sinirli bir yapım yok çok sakin bir insanımdır ama çok stresliyim hereşyi stres yapıyorum gidip su içiçek dahi olsam ( örnek olarak) bunu bile stres yapıyorum yani normal değil farkındayım ama inanın böyle çok fazla stresten 3 gün yemek yemediğim acile gidip serum olduğum günler var reflüm yıllardır var doktora gidiyorum filimler temiz kan değerlerim temiz çok şükür sağlıklıyım doktor bile şaşırıyor stresten olabilir dedi ve sanırım öylede yani stres beni bitiriyor stresten nasıl kurtulabilirim?

13-12-2021

Bu konu hakkında en yakın zamanda profesyonel bir psikolojik destek almanızı öneririm. Bir uzman ile beraber konu üstünde çalışabilirsiniz. İyi günler.


11-12-2021
Merhabalar hocam

Merhaba hocam 18 aylik bir oglum var. Bundan 3 ay önce birilerine vurma eğilimi vardı onu oyunlara cevirerek(mesala topa vurabilirsin bu yastiga vuralim mi) seklinde unuttu. Fakat evde,sokakta,dinledigi sarkilarda herhangi bir vurmayla ilgli birsey olmadi hicbir zaman. Simdi ise ben ona kizdigimda kafasina vuruyor. Teyzesini,anneannesini kapida onlari ilk gordugu anda kafasina vuruyor sonra hersey normal oyun oynuyorlar. Bu davranisina üzülüyorum. Bir yerde bir hata mi yaptim bilmiyorum :(

12-12-2021

Çocuklar bazı durumlarda gözlem üzerine tutumlar geliştirebilirler. Kafasına vurduğu bir anda istemediği bir şeyin sonlandığını fark etmiş ve bunu alışkanlık haline getirmiş olabilir veya bir başkasında gözlemlemiş olabilir. Hangi durumlarda yaptığını ve ne zaman yapmayı durdurduğunu gözlemleyin ve davranışı gösterdiğinde bunun sadece kendisine zarar veren bir hareket olduğunu, hareketin sonucunda kendi canını acıtması haricinde başka bir şey olmayacağını anlatmayı deneyebilirsiniz.


10-12-2021
Psikoloji

Merhaba mesela önemli olan islerimizi ilk sıraya koymamız gerektiğini biliyorum Mesela o an duygusal üzgünüz ama ilk olarak işimizi hallediyoruz yani bu durum hipokampüsümüzde duruyor ifade edilirse diye bu hipokampüs olayı savunma mekanizması mı oluyor hatta psikolog lar da çoğunlukla kullanıyormus bir de bir olay hakkında şakalasmak veya espri yapmak psikoloji açısından faydasını okumuştum yani ana şey güldüğümuz için bu savunma mekanizmasımı faydalı bir şey sonuçta kolay gelsin

10-12-2021

Hayır bu bir savunma mekanizması değildir. Durumu normalize etme üzerine bir tutum diyebiliriz belki, daha çok algıda onaylatma durumu. İyi akşamlar dilerim.


06-12-2021
Doğum sonrası

Merhaba ismim öykü yaşım 31 bundan 5 sene önce sadece 1 kere esrar icmem sonucu korkuyla başladı herşey.anksiyete panik atak teşhisi kondu ilaçla duzeldim sandım ve iyiydim sonra evlendim her şey yolunda idi bu arada zor bir çocukluk dönemi geçirdim anne baba kavgalari vs.. 5 sene sonra yanu bu sene bir çok travma daha yaşadım mahkeme ( kararlaştırılmamis 2 sene hapis cezası ) hamilelik taşınma hepsini 4 ay içinde.dogal oalrak hamileliğim depresyonlu demeyeyim ama sıkıntılı geçti .doğum sonrası da devam etti (3.haftadayim devam ediyor .. sorum şu .. depresyonda beyin sisi normal midir çok düşünmekten mi olur ? Yoksa bu da beynimizin oyunu mudur yani aslında beyinde sis yokda varmış gibi mi algilariz ..beynimi bazen boş hissediyorum bebeğimi sevmediigmi düşünüyorum kötü bir anne olduğumu düşünüyorum onunla bağ kuramadım sebebi nedir normal midir geçici midir cevap verirseniz sevinirim

06-12-2021

Anlattığınız durumda ele alınması gereke bir çok durum söz konusudur. Bu şekilde buradan verdiğim cevap sizin için çözüm olmayacaktır. En yakın zamanda profesyonel bir destekle daha iyi hisseder ve çözüm bulabilirsiniz. İyi günler dilerim.


27-11-2021
Tiksinme

Merhaba hocam, benim çocukluktan beri insanlara karşı bi soğuma hissim var. Örneğin ailem ya da çevremden biri bana ilgi, sevgi gösterisinde bulununca o kişiden soğuyorum hatta tiksiniyorum. Biriyle fazla vakit geçirince ondan soğumaya başlıyorum aslında soğumanın ötesinde iğreniyorum. Yine aynı şekilde benim bi şey hissetmediğim biri bana karşı duygusal anlamda hisler besleyince ya da bunu belli edince ondan iğreniyorum ve uzaklaşıyorum. Sadece çok nadir insanlara karşı olmuyor bu. Ama genel olarak hep böyleyim. Ailemle bile duygusal bağ kurmak istemiyorum. O yüzden bu konuda eleştiriye maruz kalıyorum. Ama içimde hep bi tiksinme hissi var. Kimseyle yakınlık ve samimiyet kurmak istemiyorum. Çünkü tiksinmeye başlıyorum. Ben bunun neden olduğunu bilmiyorum. Ama bundan kurtulmak gibi bi düşüncem yok çünkü insanları sevme hayali bile tiksindiriyo böyle iyi hissediyorum kendimi. Ama bu konuda benim gibi düşünen insan pek yok ve sadece merak ediyorum bunu. Bu konuda yorumunuz nedir? Yanıt için şimdiden teşekkürler.

27-11-2021

Bu durum akut kaygı ve travma dönemlerinde gerçekliğin üstünü kapatan bir çeşit savunma mekanizması olabilir. Depersonalizasyon bozukluğu olabilir. Özellikle çocukluk döneminde psikososyal ve psikoseksüel gelişim evrelerinde meydana gelen bazı psikolojik etkilerin kişi üzerinde bıraktığı mizantropik belirtiler olabilir. Daha iyi detaylandırılabilmesi ve durumun değiştirilebilmesi için profesyonel bir yardım alabilirsiniz.


24-11-2021
Fazla düşünme

Aşırı fazla düşünüyorum ve kendimi hep düşünceli bir halde buluyorum.insanlar hakkımda ne konuşuyor diye de çok düşünüyorum insanlarla konuştuktan sonra acaba arkamdan ne dediler yaa diyorum hep

24-11-2021

Bahsetmiş olduğunuz fazla düşünme olarak aktardığınız şey aslında Overthinking sendromu olarak adlandırılan bir durumdur. Aşırı endişeye sebep verecek bir durum olmamakla beraber kişinin günlük yaşamında olumsuz etki yaratmaktadır. Bu durum profesyonel bir psikolojik destekle aşılabilir bu yüzden bir uzman desteği almanızı tavsiye edebilirim.


16-11-2021
Aile

Merhabalar . eşimle bir konuda konusurken ablanda bizim yanimizda enistenle tartisiyor mutsuz gorunuyor demiştim.esimde gidip ablasina mutsuzmusun tülin boyle diyor diye sormus .bende cok kirildim esim hala hakli oldugunu bunda bir sey olmadigini soyluyor benim abarttigimi soyluyor .bunun gibi birkac konustugumuz seyleride direk gidip o kisilere soyluyor uyardim hala devam ediyor .ne yapmaliyim .

16-11-2021

Öncelikle iletişiminiz de oldukça açık ifadelerde bulunmanızı tavsiye edebilirim. "Çok kırıldım" yerine "bu yüzden çok kırıldım" şeklinde sebebi ile açıklamak daha anlaşılır olacaktır. Hislerinizi ve düşüncelerinizi açık bir şekilde aktarın. Eğer bu şekilde yapıyorsanız ve hala değişmiyorsa durum eşinize empati yapması için çabalayabilirsiniz, mesela "sana güvendiğim için ve başkasıyla paylaşmak istemediğim için seninle konuşuyorum bunları. Aynı şekilde senin bana güvenerek anlattığın bir şeyi ben açığa vursaydım sen ne hissederdin?" Gibi karşı tarafın düşünerek empati yapmasını sağlayacak adımlar izleyebilirsiniz.


Loading...
  • 23-11-2021

    Çok iyi dinleyici. Tavsiye ederim.


Loading...
jetklinik whatsapp